Bölgedeki gelişmeleri doğru dürüst okuyamayan Kürd, ABD'nin taktik yapma kapasitesine inanmıyor ama PKK'nin her olumsuzluğuna taktik diyor. ABD Kürdleri satmadı: İran'ı tuzağa düşürdü!

Ortadoğu'yu yeniden şekillendirmeye çalışan Küresel akıl Kürdler sabırsızlanıyor diye on yıllardır Bölgede geliştirdikleri projeyi riske atmaz.  Ancak bu noktadan sonra kendileri de çok iyi biliyor ki,  Ortadoğu'da  Kürtleri dışlayan görmezden gelen hiçbir plan hiçbir projenin başarı şansı yoktur.  

50 milyonluk ve dünyanın her yerine dağılmış politize olmuş savaş tecrübesi olan politik bilgilerle donatılmış, içinde bulunduğu özel şartlardan dolayı ister istemez dünyayı, politik gelişmeleri takip etmek zorunda kalan bir toplumdan söz ediyoruz.  Bölgenin de en kadim halkı.  

İşte bu gerçeğin farkında olan küresel akıl,  son yirmi yıldır bölgede attığı her adımda Kürdleri hesaba katarak hatta çoğu zaman Kürdleri de plana dahil ederek yol aldı ve almaya devam ediyor. Peki, bu yol nereye çıkacak, nerede  bitecek dersiniz?

Muhtemelen üç aşağı beş yukarı projenin içinde olanlar bu soruların yanıtlarını biliyor.  

Bizim gibi bölgeyle ilgili olanlarda bu sorulara yanıt bulmaya çalışıyor.   
Gelin konjonktürü sahadaki gelişmeleri ve geçmişte kimi kareleri de birleştirerek  merak ettiğimiz bu sorulara beraber  yanıt aramaya çalışalım.

Mesela İsrail bölgenin en gelişmiş en güçlü ülkesi. Etrafı İslam ülkeleri ile çevrili ve bunların hiç biri İsrail için dost değil.  Hatta tehdit.  

Peki böyle bir güç kazanmayacağı bir ata oynar mı ? Aslında aklı başında herkesin buna vereceği yanıt belli. Yani hayır. ! Evetçiler varsa onlara da bir sorumuz olacak.  

Neden İsrail birinci ağızdan son yıllarda Kürdleri destekleyen açıklamalar yaparak batı dünyasında lobi çalışmaları yürütüyor?
Kürdistan'ın bağımsızlığını desteklediklerini dünyaya açıkça ilan eden İsrail gerizekalı bir devlet mi?   
200'e yakın Kürd şavaş pilotu İsrail tarafından spor olsun diye mi eğitiliyor?

Öyle Sanıyorum ki, buna da aklı başında hiç kimse evet demez.  O zaman plana Ve Kürdlere tekrar geri dönelim.  

Aslında ABD’li uzman Ralph Peter’s’in bu konudaki analizleri, İsrail ve ABD stratejileri her şeyi özetliyor.  
 
İşte ABD’li uzmanın o plan analizinden bir bölüm:

“…Balkanlar ve Himalayalar arasındaki adaletsizliği ile ünlü topraklardaki en göz alıcı haksızlık bağımsız bir Kürt devletinin yokluğudur. Orta Doğu’da bitişik bölgelerde yaşayan 36 ile 45 milyon arasında Kürt vardır (bu rakamlar muğlâktır zira hiç bir devlet dürüst bir nüfus sayımı yapılmasına müsaade etmemiştir).

KÜRD DEVLETİ OLMALI

"Günümüz Irak nüfusundan daha büyük olan bu grup, düşük nüfus tahminini bile göz önünde bulundurduğumuzda Kürtleri dünyanın kendine ait bir devleti olmayan en büyük etnik grubu yapmaktadır. Daha kötüsü, Kürtler, Ksenofon’un zamanından beri yaşadıkları tepe ve dağların bulunduğu bölgeyi kontrol eden her devlet tarafından ezilmiştir."
Bu küresel Planın Irak ve Suriye ile ilgili kısmının detayları, yani Irak ve Suriye ilgili  az da olsa planın detayları ortaya çıkmıştır. Küresel aklın Planında Irak'ın  üç devlete bölünmesi öngörülüyor.  

Amerikalı uzman Ralph Peter’s’in hazırlamış olduğu Ortadoğu'yu yeniden şekillendirme stratejisine göre: Irak’ın ‘Sünni Kürt, Sünni Arap ve Şii Arap’ gibi etnik-dinsel temelde üçe ayrılmasını düşünmektedir. Merkez olarak Bağdat, Basra ve Musul ön plana çıkmaktadır. Ancak Kürtlerin Kerkük hassasiyeti dikkate alındığında muhtemelen bu merkezlere Kerkük de ilave olunabilecektir.

Amerikalı uzman Ralph Peters’in hazırlamış olduğu Ortadoğu'yu yeniden şekillendirme stratejisi İsrail'in Suriye için uygun gördüğü strateji ile hemen hemen aynı temelde hareket etmekte.  

İsrail’in stratejisinde Suriye için, Sünni Kürt, Şii Arap, Sünni Arap, Hıristiyan ve Müslüman devletler öngörülmüştü.

Bu uzun vadeli bir plandı ve bu planın bir ayağı da bağımsız Kürdistandır.   Kerkük'ün İran'a geçmesiyle birlikte kimi Kürd düşmanları Kerkük için şu tanımı yaptı: "Kerkük ikinci Mahabat hezimetini yaşadı. O süreçte Rusya Kürdleri satmıştı.  şimdi de ABD ve İsrail sattı."  Bazı Kürdler de buna inanmış ABD Ve İsrail bizi satı diyorlar.  Bu doğru değil.     

Kürdler şunu unutmasın ki, ABD ve İsrail Kürdleri satsaydı Kürdlerin şu anda hem Güney Kürdistan'da hem de Rojava'da tüm kazanımları ortadan kalkmıştı. Rojava'da Kobani düşmediyse ABD'nin havadan barbarlara yağdırdığı bombalar sayesindedir.  ABD'nin Güney Kürdistan'daki tavrını iyi okumak gerekir.

Eğer ABD gerçekten Kürdleri satsaydı, Güney Kürdistan'ın hava sahasını uçuşa açar, Irak ve İran gibi düşman devletlerin savaş uçakları güneyi çok rahatlıkla düşürür, Kürdleri de savaşamaz hale getirebilirdi.   Dolayısıyla ABD Kürdleri satmadı ama  maalesef Kürdler birbirlerini hala satabiliyor.  Ancak her şeye rağmen Ufuk'ta bağımsız bir Kürd devleti var.  Türk Arap ve farslar Kürdleri alıp kullanabiliyorsa, ABD Ve İsrail hayda hayda bunu çok daha iyi yapabilir.

Medeni Duran

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner376

banner375