Herkes Kürtlere bir şeylerin şart olduğunu ve yaşarken bu şartlara itaat etmemesi gerektiğini dikte etmiş;  

İslam'ın şartları, demokratlığın şartları, solculuğun şartları, sosyalistliğin şartları,Türklüğün, Araplığın, Farslığın şartları, aliciliğin şartları, Veliciliğin şartları , Kübacılığın şartları, Vietnamcılığın şartları, Nikaraguacılığın şartları, bu şartlar uzayıp gider...

Ama hiç kimse Kürdlere Kürd olmanın şartlarını öğretememiş. Kürd olmak, Kürd kalmak için bunlara göre yaşamaları gerektiğini anlatma, yazma ihtiyacı duymamış....

En basiti İslamın 5 şartı var.  Bunlar neden şart konulmuş, neden Müslümanın bu şartlara göre yaşamaları gerektiği söylenmiş ve her gün bu şartlar camide, kahvede, pazarda, Mekke'de, tekkede hala tekrar ediliyor!
 
Niçin Müslümanlar zaman zaman bazı Müslümanlara "bunlar, gerçek Müslüman değil, Aliciler "bunlar, gerçek Alevi değil", solcular "bunlar gerçek solcu değil",  Türkler "bunlar gerçek Türk değil" diyor?

Her şeyin bir şartı var. Kainliğin bile kendi içinde bazı özelikleri taşıdığı bilinirken, neden Kürd olmanın bir şartı yok, yada olmasın ?

Bize göre her şeyin olduğu gibi Kürdlüğün de şartları  var.  

Kürdlüğün birinci şartı: Bilime inanıp onun ışığında yürüyerek yaşamaktır.  
(Çünkü, bilim yerine ilim-irfan diye inanılan hurafelere dayalı üfürmelerin Kürdü getirdiği hal ortada, tam bir ucube!)

2. Şartı: Her Kürd tüm hayatı boyunca ve hayatın her alanında Türkiye, İran,  Irak, Suriye gibi  işgalci devletleri bölünüp parçalanması için elinden ne geliyorsa yapmalı, Bunun bilinciyle yaşamalı, bunu bir an bile unutmamalı. Kürdistan'ın geleceği söz konusu olduğunda Kürd onun üstünde bir çıkar koymamalı, görmemeli.   (Çünkü bu işgalcı devletler bölünmeden Kürd kendi ülkesinde müstakil ve özgür yaşayamaz. )

3. Şartı: Kürdistan'a karşı ihanet içinde olmuş bir aileden bir aşiretin kız alıp vermemeli. Onu her yerlerde mahkum ederek asla hiç bir biçimde ilişki kurmamalı.  (Çünkü ihanetin ne olduğunu anlamaları lazım.  )

4. Şartı: Kürdistan'ı Kürdün vatani olarak görmeyen, Kürtlerin kendi vatanlarında müstakil özgür bir biçimde yaşama haklarını kabul etmeyen bu yaşama haklarına müdahale eden güçleri işgalci olarak görüp  mahkum  etmeyen hiçbir din, hiçbir inanç,  hiçbir ideolojiye kutsallık atfedilmez.  (Çünkü Kürde devleti ve özgürlüğü laik görmeyen hiç bir din, yeryüzü ve gökyüzünün mimarı Xuda'mızın gönderebileceği bir din değildir. )

5. Şartı: Kürdün devlet olma hakkına karşı çıkan bu hakların konuşulup tartışılması konusunda, yani Kürdistan'ın bağımsızlığı konuşulup tartışıldığında buna tahammül etmeye ve gerektiğinde tartışılıp konuşulması için ön ayak olmayan hiçbir ibadethane; cami, dernek, kilise, sinagog, halk evi, Cem evi dergaha asla benimdir demez. (çünkü senin devletinde özgürce yaşama hakkına karşı olan hiç bir ibadet yeri senin olmadığı gibi burada yapılan ibadet de senin değildir. Senin olan bir ibadet senin kendi toprakların üzerinde özgürce yaşanana karşı olmaz. Aksine  özgürce yaşananın şartları yoksa bunun çabası içinde olur. )

6. Şartı: Kürdün devlet olma Hakan'a karşı duran, bunun gayreti içinde olan hiç bir bilim insanı, alim, şeyh, hacı, hoca, lider şahsiyet pir dede Eren ermiş Bilge makul kişi diye değer verilmez saygı gösterilmez.  (Çünkü Kürdün kendi toprakları üzerinde özgür yaşanmasına karşı duran hiç kimse değerli ve saygın değildir. )

Bu şartları yerine getirmeyen Kürd, cebinde 50 tane Kürdistan kimliğiyle bile dolaşsa gerçek Kürd değildir.  

Not: Kürdler kendi öz toprakları üzerinde müstakil ve özgür bir şekilde yaşamaya başladığında, yani Kürdistan bağımsız olduktan sonra bu şartlar Kürdistan'ın dost ve düşmanları yeniden değerlendirilerek değişebilir, değiştirilebilir.  

 Medeni Duran

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Ahmet 6 yıl önce

Sen kendin bunlara inanıyor musun?A...