Kürdistan Başkanı Mesud Barzani'nin "yetkilerimi devredeceğim" şeklindeki açıklamalarının ardından Güney Kürdistan'da halkın bazı illerde YNK ve Goran Hareketin'nin bürolarını ateşe verdiği haberleri geliyor.  

Halkın ihanete karşı Barzani'yi sahiplenmesi ve Peşmerge ordusunu arkadan hançerleyenlere karşı duyduğu öfke patlamasını anlamakla birlikte YNK yada Goran gibi yapıların bürolarını ateşe verme gibi eylemlerini doğru bulmuyoruz.   

İran terör devletiyle birlikte hareket ederek, IŞİD'in Şiî versiyonu ile kolkola Kürdistan'a ve Kurdistan milli ordusu Peşmerge'ye karşı ihanet içine giren bu ihanet şebekesi halk nezdinde ve dünya komuyu önünde mahkum edilerek teşhir edilmelidir.  

Kürdistan'daki savaş halinin bir sükunete evirilmesinin hemen ardından  Kürdistan'daki parlamentonun bünyesinde oluşturulacak tarafsız bir araştırma komisyonu ile bu ihanetin tüm ayakları ortaya çıkartılmalı ve mümkünse ihanetin içinde yer aldıkları tespit edilen Kürdler hakkında yasal işlem başlatılarak hak ettikleri şekilde vatana ihanetten yargılanmaları sağlanmalıdır.  

Ancak bugün Kurdistan'daki olağanüstü durumu  daha da karmaşık hale getirecek kaosa hizmet edecek davranış ve eylemlerden kesinlikle kaçınılmalıdır. Kürdistan düşmanlarının da tam olarak arzuladıkları şey budur. Bölgenin en istikrarlı bölgesi olan güney Kürdistan'ın huzur ve istikrarını bozmak.  

İkinci ve daha da önemlisi ABD Kürdleri sattı, ihanet etti gibi, söylemler... Kürd yöneticileri bu söylemleri teneffüs dahi etmemelidir. çünkü,  bu yönlü bir siyasetin Kürd ve Kürdistan'a hiçbir biçimde hiç bir getirisi yoktur.  Hatta uzun vadede götürüsü çoktur.  
ABD'nin başını çektiği Büyük Ortadoğu Projesinin başarıya ulaşması için Bölgedeki iki büyük terör devleti yani İran ile Türk devletinin etkisizleştirilmesi gerekir.  ABD bunun için büyük bir çaba sarfediyor. Bu projenin bir parçası da Saddam'ın Irak’ı.  Bu resmen bölünmeyen ancak filen bölünmüş olan yeni Irak'ın bütünüyle İran’ın hakimiyeti altına girmesini engellemektir.  Bu sağlamadan Amerika Peşmerge cephesinden Kürdistan düşmanlarına namlu doğrultmaz.  

Daha öncede bir yazıma konu etmiştim, Ortadoğu'yu yeniden şekillendirmeye çalışan Küresel akılın başını çektiği ABD, Kürdler bağımsızlık için sabırsızlanıyor diye 30 yıllardır Bölgede geliştirdiği projeyi riske atmaz.  

Kaldıki, bu şartlarda dahi ABD Kürdistan'a olan desteğimi gizlememdi. Bağımsızlık referandumundan hemen sonra Kürdistan'a yapılan saldırılara karşı Kürdistan bölgesini uçuşa kapattı.  Bu Kürdistan'a verilebilecek en büyük destektir.  

Hiç kimse kendini kandırmasın.  Ortadoğu'daki gelişmeleri birazcık merak edip izleyen her aklı başında insan bilir ki, Amerika hala şahsi yada ailevi çakarlarını bağımsız Kürdistan'ın üstünde tutan bu hesaplarla da birbirini arkadan hançerleyen Kürdlere verdiği desteğini tamamen geri çekse Türk, Arap ve Fars devletleri yine ABD sayesinde kurulan Güney Kürdistan bölgesini fazla değil,  24 saat içinde yerle bir ederler.

Özetlersek, Birbirlerini satan Kürdlerin dönüp "ABD bizi sattı" söylemleri Kürdistan nazarında gerçeklikten uzak ve aynı zamanda da çok gülünçtür.  Kürd siyasetinin böyle Kürd ve Kürdistan'a hiç bir biçimde hiç bir getirisi olmayan söylemler  yerine , 1990'lardan bu yana Amerika ile olan dostluk temelinde diyalogu sağlayacak adımlarının önünü açacak söylem ve tavırlar geliştirerek, Kürd - Amerikan müttefikliğinin sürdürülmesi sağlanmalıdır.  

Keza İsrail gibi dost devletlerinin Kürdistan'ı destekleyen açıklamaları ve bu yönde verdikleri çabalara yüksek değer biçilmeli.   gerektiğinde bu dostlara Kürdler, Şükran'larını sunmalı.  Birebir ziyaret edilerek destekten dolayı mutluluk duyduklarını bizzat kendilerine ifade edilmelidir.  

İsrail yetkililerinin son yıllarda Kürdistan'ı destekler açıklamalarına rağmen Güney hükümetinin bir heyetle bu süreçte İsrail'e bir dostluk ziyaretinde bulunmaması da ayrıca bir eksikliktir.  

Medeni Duran

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner376

banner375