Kani Yado

Kürdlere dayatılan TC malı Türkiyelilik politikasının Kürdler için ne denli büyük tuzak olduğunu bilince çıkarmak için, Talat Paşa’dan Recep Paşa’ya kadar uzanan süreçte Türkiyelilik politikasını imkanlarımız ölçüsünde geçmişten günümüze kadar uyarlanan biçimleriyle açıklamaya çalışacağız.
Ermeni ve diğer Müslüman olmayan Anadolu halklarının kanı üzerinde kurulan yaşamın siyasal boyutu çözümsüzlüğe saplandığında İttihat ve Terakkici faşizmin kanlı yüzü tekrar kendini gösterdi.
Türkiye Cumhuriyetinin Avrupalılar tarafından kurulma projesi hazırlandığında öncelikle engel olarak görülen Ermeniler soykırımdan geçirildiler. O projenin İttihat ve Terakki ayağı hala Türkiye’de söz sahibidir.
Bu konu anlaşılmadan Kuzey Kürdlerin siyasal mevzilenmesi anlaşılmaz. İttihat ve Terakkici Melle Saidî Nursî’nin neşriyatı hala etkili olduğu gibi yeni Kürd ayarları da etkili oluyor. TC Asya ve Avrupa arasında bir köprü devlettir. TC Kürdleri istediği biçimde yönlendiremezse dağılabilir. Günümüzdeki çabalar bu bitişi önleme gayretidir.
Faşist cumhuriyetin kuruluş hazırlıkları için en önemli basamak olan 1915 katliamından sonra da Kürdlere “Türkiyelilik” ayarı verilmişti.
Osmanlı devletinin son yıllarında darbe ile işbaşına gelen İttihat ve Terakki Hükümeti bu konuda çok başarılı oldu.
Kürtler yine çöl barbarlığı vasıtasıyla beyninden vurulmuştu! Said-i Nursî Kürdleri düşürmek için bu süreçte teşkilatın baş aktörü oldu.
İttihat ve Terakkici Teşkilat-ı Mahsusa’ın patronu Talat Paşa’nın Kürd kolunun Türk turan emeli vardı. Bu politika dikkatli incelenirse, günümüzdeki Misak-ı Milli söylemli Türkiyellik politikasından başka birşey değildi.
Kürdlerin milli politikası üzerine her hangi bir girişim yoktu. İttihat Ve Terakki üyesi olarak Türklüğü dünyaya hakim kılmak için güçlü ittifak peşindedir. Bunlar İstanbul’u İslam aleminin merkezi haline getirmeyi söylerken,bu olumsuz vasıflarıyla birlikte Türklüğü dünyaya hakim kılmak amacını taşıyorlar.
Said-i Nursi öldükten sonra derin devlet onun yerine cemaatler hazırlandı. Günün koşullarının ihtiyacına göre yedek olarak da 1970’in başından itibaren TC ayarlı Kürd sol veriyonun da çıktığı gözden kaçmıyordu!
Günümüzde Türkiyelilik politikasını Kürd toplumuna dayatan güç bu başarının yeni dünya koşullarındaki biçimi sayılıyor. Türkiye Cumhuriyeti Türkiyelilik ayarının yeni versiyonunda başarılı olursa Kürdler için çok trajedik bir süreç başlar.
Mezopotamyalı Kürdler neden iradesizleştiler? Coğrafyamızın iradesizleşmesi din üst kimliğinin öne geçmesiyle ilgilidir. Bu facianın nedenlerine inmek gerekiyor. 14 asırdan beri 5 para etmez Arap karanlığına tutsak olan bir millet kolaylıkla Türkiyelilik politikasını icra edenlerin isteklerine uyarak kardeşi kardeşe düşman yapabilirler.
Çöl inanç karanlığında biçimlenen toplumsal yapılanmada tek tanrılı siyasetlere tutsak düşmek çok kolaylaştı. Tekçilik çok komik görünmekle beraber acı ve gözyaşından başka bir şey değil. TC Kürdleri satın almak için her şeyini ortaya koymuş vaziyettedir. Bunun rantı demokratik siyaset yalanıyla Kürdlere yansıdı.
Biz, TC’nin Kürdlere dayattığı Türkiyelilik Projesi’ni savunanların düşüncesini Kürdlerin ulusal iradesine aykırı bulduğumuz için özgür düşünce kapsamında kabul etmiyoruz ve tartışmıyoruz.
Bizim amacımız siyaseti etkilemek değildir. Güdümlü siyasetler ne kadar arka plandaki güce dayanıp toplumu yönlendirmekse, bizim amacımız doğruları ortaya koymaktır. Doğruların ortaya konmasında siyasal veya ekonomik çıkarlar olmaz.
Türkiyelilik politikasının temelini oluşturan Kemalizm’in dayandığı zihniyet faşizmin Avrupa'da revaçta olduğu dönemin zihniyetidir. DAİŞ örneğinde görüldüğü gibi çöl inançsal yaşam biçimi Kürdlerin değerleri olmadığı gibi, Kemalizm de Kürlerin değeri değildir. Biz bunları açıklama göreviyle karşı karşıyayız.
Velhasıl, TC’nin tüm açık ve örtülü tüm güçleri Kürdlere karşı fiili savaş ilan etmiş durumdadır. Kürtler hile ile vurulacak duruma getirildiler. Geçmiş koşulara göre yarattıkları tampon bölgeler de ortadan kaldırarak Kürdlerle yeni koşuların savaş tarzıyla ortaya çıkıldığı görülüyor. Danışıklılık ve danışıksızlık iç içe yaşanıyor!
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner376

banner375