Demokratik uygarlığın temel hak ve özgürlüklerin hayat bulmasında tüm insanlar için talep haline gelen özgürlüklerin yansımalarıyla özgürlüğü kendi ulusak değerleriyle yoğuran yeni bir toplumun inşasına mı girişilecek?

Her türlü oyun kurucularının kol gezdiği sisli puslu siyasal atmosferde, karanlık kavşaklar özgürlük çiçekleriyle mi aydınlatılacak? Süregelen kahrolası baskı ve ölümlere meydan okuyana "haydi be oradan!" mı denilecek?

Her toplum ve katmanın kendi özgünlükleriyle yaşanabilir bir ortamı hedef belirleyenlere yol mu açılacak?

Asalak yaşamayı ve sömürmeyi bir yaşam biçimi olarak ısrar savunan, din ve mezhep maskesiyle, Tanrı’nın ilahi hakkaniyetine kafa tutan Tanrı tanımazlar Tanrının hışmına mı uğrayacaklar?

Roboski benzeri katliamlarla eli Kürt kanına bulaşanlardan hesap mı sorulacak? Sol ve solculuk erdemini kalkanlaştıran Türk solcuları, Kürt'lerin mücadelesinin üzerinden siyasal rant devşirmekten vaz mı geçecek? Türkiye Cumhuriyeti, tüm siyasal stratejilerini Kürdlerin yok sayılması veya asimile edip bitirmek üzerinde inşa etmekten ve Kürdlere reva gördükleri zulüm ve her türlü baskı ve hilelerle Kürt halkının yaşamına yön vermekten es mi geçecek?

Yoksa, tek dil, tek din, tek bayrak, tek tarih "varsa yoksa Türk varlığıyla vardır" gibi karanlık zihniyetin mayasında bir değişim mi yaşanacak? Geçmişle geride bırakılacak 2015’ın yaşanmışlıkları kaderin yaprağından çıkartılıp fırlatılacak mı?

Her şey "kendi çıkarlarımla öngördüğüm şekliyle şekillenmelidir" saçmalığı mı sonlanacak? Günün her saniyesinde, binlerce kere, demokrasinin "D" harfini bile tanımlamadan demokrasi ve demokratikleşmeden bahsedenlerin gerçek yüzleri mi ortaya çıkacak?

Bazıların din ve iman adına, kimi de sol ve solculuk adına Kürt halkının varlığını es geçmekten mi kaçınacak? Kürt hareketinin içine sızmış ve sızdırılmış Yalçın Küçük'ün öğrenci tayfası bertaraf mı edilecek? Kürt olan aydın kesimini küçümseyerek, yüzüne dahi bakmayıp ama Ahmet Hakan gibi (Türk demokrat!) şovenist cenahı en üst düzeyde karşılayanların yüzü mü kızaracak?

Düşmanın düşmanlıklarını anlatmakla ömür tüketenler, gelecek yeni yılda kendi cenahında yaratılmış düşünsel düşmanlığın farkına mı varacaklar? Yattıklarında Öcalan artı PKK, uyandıklarında da Öcalan artı PKK den başka ezberi olmayanların ezberi mi yenilenecek? Mesud Barzani artı KDP'ye yönelik, kirletilmiş karanlık senaryolarla saldıran Kürtler saldırılarından vaz mı geçecek?

Kürdistan’ın dört parçasında, çok bilinmeyen denklemler gibi yaşayan Kürdlerin siyasal tercihleri de çok bilinmeyenlidir. Biz, çevrede pusuya yatmış sömürgeci işgalcilerin siyasal ve dinsel etkiyle çok renklerde siyasal ortama çıkan Kürdler hakkında sormamız gereken daha çok sorular vardır.

Bu yeni yıldaki temennimiz, ulusal değerlerimizdeki çok renkliliği, ulusal çıkarlarımıza faydası olmayan çok sayıda yönelimlerin önüne çıkarmaktır. Ortadoğu'da değişen dengelerle Kürd toplumunun sahip oldukları değerler ve stratejik konumu dünyanın Kürdlerden beklediği çok önemli görevler vardır.

Kürdlerin sahip olduğu ülke ekonomik yönde Kürtlere refah sağlayacak zenginliklere sahipken Kürd siyasi parti ve grupların birbirileriyle dalaşmaları hangi derin müdahalelerle yapıldığını sorgulamak hepimizin hakkıdır. Avrupa farklı ulusları biraraya getirip uluslar topluluğu oluştururken, Kürtler parçalanmış ülkelerinin birliği için bir başarı sağlayamıyorsa biz haklı olarak bir çok kuşkuları işaret ederek çok sorular soracağız.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner376

banner375