Bu haber kez okundu.

El ele verelim kazanalım
HALKA SAYGINIZ VARSA CİDDİ OLUN

Amed, Konya, Yalova, Wan ve Mersin’de on binlerce kişi “Hükümet adım at’ çağrılarını sürdürdü. Kışanak, Konya’da hükümete, “halka saygınız varsa ciddi olun” derken, Demirtaş ise “demokratik süreç işlemeli, İmralı’ya bağımsız bir doktor heyeti hemen gitmeli” çağrısı yaptı

DEMOKRASİ YERELDEN GEÇER

BDP Kentsel Politikalar Konferansı’nın sonuç bildirgesinde, “Kentsel problemlerin çözülmesi, demokratik özerkliğin inşası ve ‘Ekolojik demokratik cinsiyet özgürlükçü yaşam’ın şekillendirilmesi yerel yönetimlerin güçlenmesiyle olur” denildiEl ele verelim kazanalım

BDP tarafından başlatılan “Hükümet adım at” kampanyası çerçevesinde düzenlenen eylem ve etkinlikler devam ediyor. Amed, Konya, Yalova ve Mersin başta olmak üzere bir çok yerde binlerce yurttaşın katıldığı oturma eylemleri, yürüyüşler ve barış konserlerinin yanı sıra festivallerde de konuşulan tek konu çözüm süreci oldu.

BDP Konya İl Örgütü tarafından Konya’nın Kulu ilçesine bağlı Tavşançalı ile Cihanbeyli ilçesine bağlı Gölyazı beldelerinde düzenlenen ve iki gün süren “1. Festivala Çand û Hunerê Kurdan ya Li Omeran (Tavşançalı Kültür ve Sanat Festivali)” binlerce yurttaşın katılımı ile önceki gün sona erdi. Festivalin son gününe katılan BDP Eşbaşkanı Gültan Kışanak’ın gündeminde çözüm süreci vardı. Hep beraber mücadele ederek bugünlere geldiklerini ve hükümetin müzakere masasında oturmak zorunda kaldığını ifade eden Kışanak, bunun tarihi bir adım olduğunu kaydetti. Demokratik barış ve çözüm hamlesinin sadece Kürt halkına değil tüm Türkiye’ye, hatta Ortadoğu’ya barışı getirecek çok önemli, çok tarihi ve stratejik bir çıkış olduğunu vurgulayan Kışanak, “Biz her zaman hükümete şu çağrıyı yapıyoruz; büyük ve tarihsel bir dönüm noktasındayız. Bunun ciddiyetine uygun bir tutum alınız. Ciddi olun. Bu halka bu ülkede yaşayan milyonlara, gençlere saygınız varsa ciddi olun. Bunu oyalayarak ortada bırakamazsınız. Artık çözüm gelip kapıya dayanmıştır” dedi.

‘Karakol yapmak isgaldir’

Halkın karakol inşaatlarına karşı olduğunu belirten Kışanak, “Eğer her dağın tepesine karakol yapıyorsanız, bunun adı işgaldir, bunun adı fetihtir. Fetihle, işgalle çözüm bir araya gelmez. Lice’de yaşanan halka yönelik saldırı sonrasında, Türkiye’nin her bir yerinde insanlar ayağa kalktı. 18 yaşında bir genç, Medeni Yıldırım katledildi. Bunu kabul etmiyoruz. Ateş emrini veren ve teslim etmeyenleri tutuklamayan hükümet Lice’den sorumludur” dedi.

Barışa ses verin

Hafta sonunda Kandil’e gittiklerini belirten Kışanak, “Dağların da Hewler’in de sizlere selamları var” dedi. Çözüm isteyen güçlü bir irade olduğuna dikkat çeken Kışanak, birlik olunursa kimsenin bu mücadelenin önünde engel olamayacağını kaydetti. Kışanak, “Sizlerden de bir ricamız var. Barış sürecine katkı yapmak istiyorsunuz. Önümüzde bir yerel seçim var. Bugünden itibaren çıkın köy köy dolaşın, ev ev toplantı yapın, örgütlenin, birlik olun ve yerel seçimleri kazanarak buradan bir ses verin” ifadesini kullandı. Herkesin artık demokratik bir yaşam ve eşit yurttaşlık temelinde bir gelecek planladığını ifade eden Kışanak, “AKP hiçbir özgürlüğe tahammülü olmayan bir parti. Demokratlığı sadece kendisiyle sınırlı. Otoriter yönetim anlayışı halkı canından bezdirdi. CHP statükonun partisi olmakta ısrarlı. Türkiye’de gelecek vizyonuna sahip, herkesin haklarına saygılı tek parti BDP’dir” dedi.

‘Cihanbeyli’de savaş mı var?’

Konya’nın Türkiye’nin en gelişmiş kentlerinden biri olduğuna, ancak Kürtlerin yaşadığı köyler ve ilçelerin yoksul olduğuna dikkat çeken Kışanak, “Bu bir özel politikadır. AKP savaş olduğu için Kürdistan’a yatırım yapmadığını iddia ediyor. Peki Kulu’da, Cihanbeyli’de savaş mı vardı? Neden burada yoksulluk ve işsizlik var? Bu kaderi tersine çevireceğiz” vurgusu yaptı. Artık bir adım daha ileri gitmenin zamanı olduğunu belirten Kışanak, bu yürüyüşü zaferle, demokratik cumhuriyetle taçlandırmanın zamanı olduğuna işaret etti.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol