Bu haber kez okundu.

Ömeranlıda Selahaddin Eyyubi Camii Mimarisiyle Kendisine Hayran Bırakıyor


Ömeranlı Mahallesinde 2018 yılında Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un katılımıyla açılışı yapılan

Camii mimari yapısıyla Kulu ilçesinde bir ilk olma özelliği taşıyor.

Camii içerisinde bulunan özel tasarımlar vatandaşların ilgisini çekiyor. Süslü motifler, çizimler yanı sıra avizeler, mermer ve granitler özel olarak tasarlandı.

Camii içerisinde hem erkek hem de kadınların ibadet edeceği mekanlar bulunuyor.

Camii’nin alt kısmı ise gençler için sosyal ve kültürel alanda vakitlerini geçirebilmeleri için hizmete açıldı.

Ömeranlı Gençlik Merkezi olarak hizmete açılan yerde ise gençler ve çocukların kitap okuyabilmeleri için kütüphane, okuma salonu, oturma yerleri, bilardo masaları, masa üstü bilgisayarlar, langırt ve masa tenisi masası bulunuyor. Gençler hem hafta içi hem hafta sonu buraya gelerek faydalanıyor.

Kulu Kaymakamı Ali Edip Budan Camii'nin mimari yapısı ve Gençlik Merkezine dair Kon Tv Haber Muhabirine açıklamalarda bulundu.

Budan açıklamasında: ‘’ Ömeranlı Mahallemizde güzel mimarisiyle Selahaddin Eyyubi Camimiz bulunuyor.

Bu camimiz Konya-Ankara Yol üzerinde bulunuyor. Burada hayırseverlerimizin katkısı ile yapılan bu camimizi kot farkından dolayı arkada da bu alanımız oluşmuştu.

Gerek hayırseverlerimizin katkısı gerekse Konya Valiliğimiz ve Büyükşehir Belediyemizin katkı ve destekleri ile

şuan içinde bulunduğumuz hem okuma salonu hem kütüphane hem sohbet odası hem kültür merkezi şeklinde değerlendirdiğimiz

özellikle beylerin Perşembeyi Cuma gününe bağlayan akşam vakitlerinde bayanlara ise Cuma sabahlarında Müftülüğümüz aracılıyla vaaz ve irşat hizmetlerinin bulunulduğu güzel bir ortam sunuluyor.

Bizlerde burayı çok ve gençlerimizi kötü alışkanlıklardan uzak tutmak için ve birlik ve beraberliklerini kaynaştırma amacıyla bilgisayar,

cafe, langırt, bilardo ve masa tenisi gibi kullanacağı bir gençlik merkezini hizmete aldık.

Dolayısıyla mahallemizdeki gençler kütüphane olarak içinde bulunduğumuz yeri gerekse bilardo, masa tenisi ve internet için bilgisayar salonunu ve yandaki alanı kullanabiliyorlar.

Buranın üst kısmı Camii ve yol güzergahında bulunuyor.

Burası saat açık ve hiçbir zaman kapanmıyor. Aynı zamanda yine hayırseverlerimizin katkısıyla yoldan geçen ve camimize uğrayan vatandaşlarımıza sıcak içecek,

çay kahve ve kuru pasta ikramı 24 saat devam etmektedir.

Hem bu bölge insanımızın hem milletimizin misafirperverliğini ve ev sahipliğini kadir şinaslığını göstermek için güzel bir örnek.

Ben bu vesile ile Kulu Kaymakamlığımız olarak burada emeği geçen hayırseverlerimize ve bu ortamımızın oluşmasında başta Valiliğimiz olmak üzere Büyükşehir Belediyemize teşekkür ediyorum.

Herkesin emeğine sağlık.’’ dedi.

Cami Yaşatma Derneği Başkanı Bilal Güzel ise Cami hakkında bilgilendirmelerde bulundu.Kaynak/ Kon Tv Ertan Özkök/Kulu

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol