Bu haber kez okundu.

Tavşançalıda Korkunç Olay

Kulu İlçesine bağlı Tavşançalı Beldesi'nde, boş bir ahşap evde kullanılmayan sanayi tipi buzdolabında ölü olarak bulunan yaşları 4 ila 11 arasında değişen 4 kardeşin, Kulu Cumhuriyet Savcılığı'nın yaptığı incelemede vücutlarında darp izine rastalanılmadığı ve havasızlıktan boğuldukları belirlendi. Ankara Adli Tıp Kurumuna gönderilen 4 kardeşin cenazesinin bugün ikindi namazından sonra memleketleri Cinanbeyli İlçesi Gölyazı Köyü'nde defnedileceği öğrenildi.

Tavşançalı Beldesi Uzunkuyu Mahallesi Ali Ağa Yaylasında bir çiftlikte çobanlık yapan 40 yaşındaki Mehmet Üçer ve aynı yaşdaki eşi Nazmiye Üçer'in, çocukları 4 yaşındaki Saime, 7 yaşındaki Aynur, 9 yaşındaki Ebru ve 11 yaşındaki Ozan Üçer, dün saat 11 sıralarında oynamak için evlerinden çıktı. Anne Nazmiye Üçer, çocuklarının eve gelmemesinden şüphelenen anne Nazmiye Üçer, yaklaşık 2 kilometre uzaklıktaki Kırklar Yaylası'nda çobanlık yapan kaynı Mustafa Üçer'i aradı. Çocuklarının amcasının yanında olmadığını öğrenince durumu eşi Mehmet Üçer'e bildirdi. Eşi Mehmet Üçer çevrede arama yaparken, patronu Ömer Dağhan'da otomobille çocuklara bakmak için Kırklar Yaylasına yola çıktı. O sırada evin yaklaşık 300 metre ilerisindeki, Hacı Akat'a ait, yıllardır kullanılmayan, sadece kış aylarında köy odası olarak kullanılan ve çocukların sürekli evinde içinde ve balkonunda oynadığı kapısınında üzerindeki zincirin bir çiviye takılarak kapalı tutulmaya çalışıldığı ahşap 2 odalı eve baktı. Evde arama yapan Ömer Dağdan, odadaki iki dolaptan eni ve yüksekliği yaklaşık 1.5 metre olan sanayi tipi buzdolabının içinde 4 kardeşin cesedini buldu. Ardından Mehmet Üçer'i aradı. Olay yerine gelen Üçer, çocuklarının üst üste durur haldeki cesetlerini tek tek çıkarttı.

Kulu Cumhuriyet Savclığının yaptığı ilk incelemede vücutlarında darp izine rastlanılmazken, buzdolabında havasızlıktan dolayı boğularak yaşamlarını yitirdiği belirlendi. 4 kardeşin cesedi Ankara Keçiören Adli Tıp Kurumu'na gönderildi.

Sinir krizi geçiren anne ve baba yakınları tarafından sakinleştirildi. Olayın ardından çocukların cesetlerini bulan Ömer Dağhan, Tavşancalı Jandarma Karakolu'nda yaklaşık 2.5 saat ifade verdi. İfadesinin ardından karakoldan çıkan Dağhan, gazetecilerin sorularını cevapsız bıraktı. Dağhan'ın ardından anne ve babada ifadelerine başvurmak üzere karakola geldi. Yarım saat süren ifadenin ardından evlerine geri döndü.

Baba Mehmet Üçer'in jandarmaya verdiği ifadesinde olayı saat 16.30 sıralarında fark ettiklerini ve çocukları aramaya başladıklarını bu sırada patronu Ömer Dağhan'ın, çocukları kullanılmayan evde buzdolabının içinde bulup kendisini aradığını, eve gittiğinde Dağhan'ın jandarmaya haber vermek için evden ayrıldığını, çocuklarının cesetlerini de buzdolabından kendisinin çıkardığını söylediği öğrenildi.

Çocuklarının sık sık boş evin içinde ve balkonunda oynadığını gazetecileri anlatan Mehmet Üçer, "Sürkeli o evde oynuyorlardı. Kapası zincirle kapatıldığı için rahatlıkla açılıyordu. Buzdobalının iki kapasıda her zaman açıktı. Yaklaşık 10 gün önce baktığımda buzdobalının sağ kapaığının çivi çakıldığını gördüm. Çivi çakıldığı içinda sağ kapat açılmıyordu. Aklıma hiç buzdobalı girebilecekleri gelmemişti. İlk arama yaparken de ben o eve baktım ama çocuklar yoktu. Hiçbir seste duymadım. Böyle olacağına bilseydim, kapaklarını kapatırdım. Çocukların, oynamak için girdikleri buzdolabının kapağındaki kolu çekerek kapattıkları tahmin ediliyor. Kapak kapandıktan sondara da içeriden açmak mümkün değil."dedi.

Ölen dört kardeşten Ozan Üçer'in Uzunkaya İlköğretim Okulu 5'inci sınıfa, kardeşi Ebru Üçer'in 3'üncü sınıfa gittiği, Ozan Üçer'in, okulunda başarılı bir öğrenci olduğu, geçtimiz yıl ödev olarak müstakil ev, ağaç, anne, baba ve bebek arabası bulunan, üzerinde yılbaşı yazılı sulu boyayla yaptığı resmin okulun resim köşesinde bulunması dikkat çekti.

Ebru Üçer'in de üçüncü sınıfa teşekkür belgesi alarak geçtiğini öğrenildi. Ozan ve Ebru Üçer'in öğretmenleri, Ozan Üçer'in aklı başında ve zeki bir öğrenci olduğunu, Ebru Üçer'nde sessiz ve efendi bir öğrenci olduğunu oynamak için dahi olsa 4 kardeşin birlikte buzdolabına girecek kadar bir yapıya sahip çocuklar olmadığını söyledi. Dört kardeşten 7 yaşındaki Aynur Üçer'in de cuma günü aynı okula kaydının yaptırılmak istendiğini fakat sistemlerdeki bir sorun nedeniye kaydığının salı gününe (bugüne) ertelendiği belirtildi.

Mehmet Üçer ve eşi Nazmiye Üçer, taziyeleri kabul etmek için memleketi Cihanbeyli İlçesi Gölyazı Köyü'ne gitti. Mustafa Üçer'in Ankara Keçiören Adli Tıp Kurumu'ndaki yeğenlerini cesetlerini almaya gittiğini ve 4 kardeşin cenazesini bugün ikindi namazından sonra Gölyazı Köyü Mezarlığı'na defnedileceği öğrenildi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol