“Siyasilerin küfürlü ağızları” konusu siyaset ile tıp biliminin bileşkesinde zuhur ettiği görülmektedir. İlk bakışta tuhaf gülse de şizofren vaziyetin psikoloji ile tanışıklığı hatırlanmalıdır.
İnsanlık tarihi TC Cumhurbaşkanı Recep Tayip kadar küfürcü diktatör ile bir daha karşılaşacağını sanmıyoruz. Böyle unsurlar için “Allah kimsenin başına vermesin!”  şeklinde geleneksel söylem vardır.
Komşu Türkiye’nin içişlerine karışmak gibi olmasın ama maalesef Allah böyle Cumhurbaşkanı Türklerin başına vermiş!
Demek ki, insanlar istediği zaman Allah insanı mahrum etmiyor. Kim ne isterse onu hiç esirgemiyor.
Türklerin ve Kürdlerin böyle özelliklere sahip lider heriflere sahip olması da toplumsal yapının tabiatına aykırı değildir.
“Allah her kesin niyetine göre verir” derler.  Meseleye sosyolojik açıdan bakıldığında, normal olmayan bir toplumun da normal olmayan liderlere ve devlet biçimlerine sahip oldukları biliniyor. Kötü yönetim, geri olan ve iyi olması düşünülemeyen bir toplumsal yapıdan yansımadır.
Toplumsal kalite, kanıksanan bir yaşam biçiminin sonucunda ortaya çıkar. Ağzı bozuk bir lider, her taraftan çivileri çıkmış bir toplumun tercihidir.
Sahiden insanlar kendilerini doğru görmeleri gerekirken, neden aynaya baktıklarında kendilerini melek gibi görürler?
Halk arasında “yarı imam insanı imandan eder” diye bir tabir vardır. Yarım yamalak olanların üzerine söylenmiş çok sözler vardır.
Yarı köylü, yarı yamalak şehirli TC Cumhurpatronu Recep Tayip Erdoğan’ın kendi vatandaşına küfrettiğine tüm dünya şahit oldu.
Aslında bu durum uygar olmayan siyasi öğelerin sınıf karakterlerinin dışa vurumu olduğu her haliyle belli oluyor.
Çocuklar kendi aralarında oynarlarken sık sık “benim babam senin babandan daha kuvvetlidir, benim babam senin babanı döver” şeklinde münakaşa ederler. Kürdler ve Türkler de kendi lider heriflerinin kudret üstünlüğünü ima ettikleri gözden kaçmıyor. Oysa bu karşıtlıkların ortak yanı belirleyicidir. 
Türklerin bozkır-anavatan Orta Asya mitolojisinin sosyal gerçekliği ile kırsal yaşam kökenli Kürd lider heriflerin de diktatörlük dirayetleri komedisi can acıtmasaydı bizi güldürebilirdi ama insanın canını ve vicdanını acıtıyor!
Bu bağlamda böyle komedilere ve trajedilere neden olan önderlik biçimlerinin Ortadoğu önderlik tarzı olduğu anlaşılıyor.
Köylü hareketlerinde ileri sınıf ve tabakalar tez elden tasfiye edilir. Mü’min Recep Tayip Erdoğan’ın ümmeti de Kürd lider heriflerin ümmeti gibi köylü ağırlıklıdır. Mevcut köylü hareketlerinde köleci toplum gelenekleri hala yaşam buluyorsa köle-efendi ilişkisi siyasal yaşamda da kendini gösterir.
Yarı cahil ve ihtiraslı siyasi liderler kendileri gibi düşünmeyenleri aşağılarlar. Bu aşağılamalar aslında bir tasfiye hareketidir.
Bunlar düşünürlere, akademisyenlere, bilim adamlarına “aydın müsveddesi” diyebilecek kadar ukala olabiliyorlar.
Kendi insanını aşağılamayı, onlara hakaret etmeyi üstün olmanın vazgeçilmez imtiyazı olarak görürler.
Kürd lider herifler de çağdaş düşünebilen Kürdleri aşağıladıkları, tasfiye ettikleri, hatta canını aldığı gözden kaçmadı. Geçmişte Dr. Şıvan nasıl katledildi? Kafaları doğru çalıştığı için kaç bin Kürd öncüsü infaz edildi acaba?
Elbette bunlar bunu yaparken sersem hindi gibi kabardıkları görülüyor. Bilimi aşıp tanrı katına kadar ulaşma imaları da gözden kaçmıyor. Böyle kudretli liderleri sorgulayanlar suikasta kadar varan bir karşılık bulabiliyor!
Rabbim onları Saddam gibi fare deliğinde yakalanmayı nasip etsin, Hitler'in başına yağan hür dünyanın bombaları gibi bombalar başlarına yağsın!
Kendi insanını aşağılayan, hakaret eden hiç bir vicdansız lider bu sondan kurtulamayacaktır.
Bir lider kendisi gibi düşünmeyen binlerce akademisyene “aydın müsveddesi” demekten hiç çekinmiyorsa biraz durup düşünmeli.
Çünkü bu coğrafyada düşürülmüş insanların kapıkulluğu bu tür lider heriflerin küfürlerine zemin hazırlıyor!
Geriliğin sonucunda ortaya çıkanlar kendilerinde insanlara küfretme hakkını bulabiliyorlar. Saddam kükrediği zaman fare deliğinde yakalanacağını hiç düşünmemişti.
Hitler'in başına yağan hür dünyanın bombaları bunların da başına yağacağını hiç düşünmezler. Kendi insanını aşağılayan hiç bir lider bu sondan kurtulmamıştır ve kurtulamazlar!
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner376

banner375